czwartek, 13 grudnia 2018r.
   
Czcionka

Remontują zabytki

Projekt partnerski, którego liderem jest Parafia pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach oraz jej proboszcz ks. Marcin Czchowski trwa.

W kościele parafialnym w Strzelcach prace budowlane są na półmetku.

- W tej chwili zakończony został pierwszy etap remontu świątyni i oddane wnętrze kościoła. Wykonane zostały tynki renowacyjne w nawie kościoła oraz tynki wapienne w prezbiterium poniżej fresków, a kościół został pomalowany na nowo. Na swoje miejsca powróciły żyrandole, które były kiedyś i pasowały koncepcyjnie do wystroju kościoła. Jeden z nich jest zabytkowy. Wykonany został nowy konfesjonał, ambona, nowy ołtarz i nowa podstawa do ołtarza głównego. W najbliższym czasie w środku kościoła czyszczona będzie posadzka specjalnym kwasem, co poprawi jej wygląd estetyczny. Po za tym na swoje miejsce wróciły stacje drogi krzyżowej, które przez kilka lat leżały zaniedbane w stodole. Zostały one wyczyszczone i odrestaurowane. Przeprowadzony został również remont generalny przedsionków kościoła oraz całej zakrystii – mówi ks. Marcin Czchowski.

Jak wspomina proboszcz pozostało dokończenie elewacji wraz z drenażem i odwodnieniem świątyni. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na remont organów firmy Schlag&Söhne.

- Z racji tego, że zima jest dosyć łagodna, prace nad elewacją zewnętrzną do wysokości 1, 5 m (wg projektu) trwają, a zakończenie planuje się najpóźniej na początek maja. Wykonawca obiecał, że jeśli pozwoli pogoda będzie to szybciej. Elewacja zakończy prace budowlane. Przetarg na remont instrumentu organowego zostanie przeprowadzony w najbliższym czasie i do miesięcy letnich organy będą gotowe – dodaje proboszcz.


Projekt obejmuje swoim zakresem jeszcze trzy zabytkowe świątynie:  kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie, kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie oraz kościół pw. Michała Archanioła w Wirach.

W Szczepanowie wyremontowane zostały organy, natomiast pozostały jeszcze prace budowlane. Kościół w Zebrzydowie czeka na rozpoczęcie prac, a Wiry są przed ogłoszeniem przetargu.
W najbliższym czasie przeprowadzony będzie przetarg na remont wieży i ściany od strony cmentarza w kościele w Szczepanowie. Dla parafii Mysłaków u ks. Tadeusza Karasiewicza został przeprowadzony przetarg i wyłoniony wykonawca. W miesiącach wiosennych zostanie rozpoczęty remont elewacji kościoła w Zebrzydowie. Natomiast ks. Adam Woźniak jest przed ogłoszeniem przetargu na kościół w Wirach – informuje ks. Marcin Czchowski.

Poza projektem Gmina Marcinowice dofinansuje prace przy kościele w Goli Świdnickiej, który również jest obiektem zabytkowym, jednak nie wlicza się do projektu.

- Poza projektem, dzięki uprzejmości Pana Wójta i Rady Gminy otrzymaliśmy 35 tyś zł na remont części elewacji w kościele w Goli Świdnickiej, plus wkład własny 20 tyś zł parafian
z Goli Świdnickiej – dodaje ks. Marcin Czchowski.


Gmina Marcinowice od samego początku wspiera projekt merytorycznie.

To dzięki życzliwości pana wójta Władysława Gołębiowskiego, wielkiej kompetencji i pomocy Pani Ewy Fiedler-Łeńskiej kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej
i Gospodarki Komunalnej, która razem z Panią Dagmarą Gorlowską pomagają w rozliczeniu wszystkich inwestycji, jest szansa na płynne i bieżące korespondowanie z Aglomeracją Wałbrzyską. Bez ich pomocy technicznej i merytorycznej nie byłoby możliwe realizowanie projektu
– mówi proboszcz ks. Marcin Czchowski.

Projekt dofinansowany został w kwocie ponad 1,4 mln zł ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020. Wkład własny do projektu finansowany jest dzięki prywatnym funduszom parafian.

- Prywatne pieniądze musiały być włożone, gdyż niemożliwy byłby wkład własny. – informuje lider projektu.

Całkowita wartość projektu to 1 665 049 zł.

Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec sierpnia 2018 r.

WYSZUKIWARKA

Banery
STRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice