poniedziałek, 21 stycznia 2019r.
   
Czcionka
image image image image
Jak zagospodarować budynek po byłej szkole podstawowej w Wirach?? [ANKIETA] Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej im. Jana Pawła II w Wirach funkcjonowała do dnia 31 sierpnia 2018 r. Od tego czasu trzykondygnacyjny budynek po byłej szkole należący do Gminy Marcinowice stoi pusty.

Uwaga Rolnicy - Zmiana w podatku akcyzowym UWAGA ROLNICY – ZMIANA W PODATKU AKCYZOWYM!
Most w Wirkach po odbiorze W piątek 14 grudnia 2018 r. odebrane zostało następne zrealizowane na terenie gminy Marcinowice zadanie.
Zmiana godzin pracy urzędu - informacja Od dnia 7 stycznia 2019 r. zmiana godzin pracy Urzędu Gminy Marcinowice
 
NEWS:

„Przyjazna Świetlica Wiejska”

Ukoronowaniem podsumowania programu „Przyjazna Świetlica Wiejska” było „skonsumowanie” pierwszej nagrody – czyli wyjazd do multikina „Arkady” do Wrocławia. Ogółem wyjechało łącznie z opiekunami 38 osób z Zebrzydowa i Szczepanowa. Radości było co nie miara! Film pod tytułem „Horton słyszy ktosia” wywołał wiele uśmiechów chociaż miał również wiele walorów wychowawczych z najważniejszym, powtarzanym zdaniem: „Człowiek to zawsze człowiek, choćby był najmniejszy!”
W drodze powrotnej wspólnie zjedzono kolację i dzieci, choć niechętnie, wróciły do domu.

Więcej: „Przyjazna Świetlica Wiejska”

 

Imieniny patrona Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach

Święto patrona Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach corocznie przypada 4 marca. To imieniny Kazimierza. Tak właśnie na imię ma młodopolski poeta, dramaturg i pisarz Przerwa – Tetmajer patron gimnazjum.Dzień patrona to okazja do poznania życia i twórczości poety. W tym roku z twórczością autora „Skalnego Podhala” zapoznali się nawet kosmici, bo oni to wylądowali na uroczystym apelu poświęconym Kazimierzowi Przerwie – Tetmajerowi. „Kosmici”, zgromadzeni goście oraz uczniowie mogli przyglądać się inscenizacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli w ramach programu SZKOŁA MYŚLĄCA O KAŻDYM - SMOK a opowiadającej o tym, jak żył i tworzył jeden z największych poetów Młodej Polski. Gimnazjaliści odtworzyli najpiękniejsze strofy o górach, miłości i patriotyzmie zawarte w twórczości patrona szkoły. Nie zabrakło też akcentów folklorystycznych oraz śpiewów z tradycyjnym polskim i góralskim „Góralu, czy ci nie żal?”.Apel był też okazją do uhonorowania uczestników konkursów związanych z życiem K. Przerwy – Tetmajera. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Imieniny patrona Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach

 

Prace modernizacyjne świetlicy wiejskiej w Wirach

Trwają prace końcowe przy modernizacji świetlicy wiejskiej w Wirach, gdzie mieści się również siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej i sala gimnastyczna. Prace trwały kilkanaście tygodni , a związane to było z ich szerokim zakresem. Inwestycja obejmowała swoim zakresem m.in. wymianę pokrycia dachowego, kompleksowe roboty budowlane wewnątrz budynku z położeniem glazury, gładzi i malowaniem ścian, wykonanie podwieszanego sufitu, modernizację centralnego ogrzewania wraz z wymianą pieca CO. Wykonano również kompleksowy remont pomieszczeń Gminnej Biblioteki, aby czytelnicy mogli w ciszy, cieple i przytulnych warunkach korzystać ze zgromadzonego księgozbioru. W chwili obecnej trwają prace przy wejściu do budynku i jest to już ostatni etap. Już niedługo mieszkańcy jak również dzieci z miejscowej szkoły, będą mogli w bezpiecznych i komfortowych warunkach spędzać czas.


 

TRADYCJE STOŁU WIELKANOCNEGO 2008

16 marca 2008 roku o godzinie 14:00 w Hali Sportowej w Marcinowicach odbędzie się IV uroczystość prezentacji konkursowych pod nazwą „Tradycje Stołu Wielkanocnego”.Szczególny klimat tego spotkania przyciąga bardzo wiele reprezentacji gmin powiatów świdnickiego, wrocławskiego a w roku bieżącym również z dzierżoniowskiego (dzięki współpracy Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich).Zapraszamy również cudzoziemców mieszkających na terenie naszego powiatu. W związku z tym, że nie we wszystkich krajach świętuje się Wielkanoc stół, już tradycyjnie, będzie nosił nazwę „Spring Around the World” (Światowa Wiosna). I na tym stole zagoszczą tradycyjne potrawy z wielu dalekich i egzotycznych krajów świata.Prezentacja przeplatana jest występami zespołów artystycznych, promocją produktu lokalnego a zakończona degustacją niemalże wszystkich potraw.
Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach a patronat nad imprezą objęli Starosta Świdnicki Pan Zygmunt Worsa i Przewodniczący Rady Powiatu Pan Tadeusz Zawadzki.
Największą wartością tej imprezy jest to, że wystawia tradycyjne potrawy wiele pokoleń: dzieci z przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, obok nich rodzice a także dziadkowie; rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony.
Gorąco zapraszam do udziału!

Więcej: TRADYCJE STOŁU WIELKANOCNEGO 2008

 

KOLĘDOWANIE W TĄPADŁACH

Jak co roku, w Wieczór Trzech Króli, ksiądz proboszcz Parafii Wiry, Adam Woźniak, zaprosił wiernych na wspólne kolędowanie.Tym razem spotkanie odbyło się na świetlicy wiejskiej w Tąpadłach. Sala napełniła się po brzegi, a goście, mieszkańcy Wir, Wirek, Tąpadeł i Gogołowa, zasiedli przy stołach zastawionych ciastem, owocami, napojami.Całość bardzo spontanicznie i brawurowo prowadził ksiądz proboszcz.
Przywitał wszystkich i podzielił się z obecnymi przemyśleniami na temat wizyty trzech mędrców przy żłóbku betlejemskim.

Więcej: KOLĘDOWANIE W TĄPADŁACH

 

Spotkanie opłatkowe 20.12.2007r. Dom Strażaka w Marcinowicach

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe włodarzy Gminy Marcinowice. Wójt Jerzy Guzik zaprosił radnych, sołtysów, księży, dyrektorów szkół i jednostek gminnych a także wójtów i burmistrzów sąsiednich gmin.
Przy choince, w świątecznej atmosferze podzielono się opłatkiem, zostały złożone życzenia spędzenia zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia a także, podziękowania za wspólna pracę na rzecz społeczności gminy. Odśpiewano tradycyjne polskie kolędy. Spotkanie uświetniły jasełka w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach.

Więcej: Spotkanie opłatkowe 20.12.2007r. Dom Strażaka w Marcinowicach

 

STOŁY WIGILIJNE ORAZ FESTIWALU RZEMIOSŁ, RĘKODZIEŁA I PRODUKTU LOKALNEGO

Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego, odbył się w Sobótce w dniach 15 i 16 grudnia br. w Hali Widowiskowo-Sportowej Gimnazjum Gminnego. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie LGD Ślężanie.
Impreza rozpoczęła się w sobotę o godz. 12.00 - Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. W niedzielę 16 grudnia od południa był ciąg dalszy imprezy, która zakończyła się Festiwalem Stołów Wigilijnych. W trakcie uroczystości odbyła się również konferencja na temat działań programu Leader+, w której udział wzięli przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych partnerstw leaderowskich. W atmosferę świąt wprowadził nas Ośrodek Kultury z Mietkowa (sobota), który zaprezentował widowisko nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowych, a uczniowie Gimnazjum Gminnego z Sobótki wystawili Jasełka (niedziela), Uczestnicy mogli również posłuchać kolęd w wykonaniu Chóru Otwartych Serc (sobota) i wielu zespołów folklorystycznych.
Można było posmakować, dotknąć, posłuchać i zobaczyć czym bogata jest nasza wieś. Wśród smakołyków znalazł się wędzony karp, ślężański pstrąg, wspaniałe sery, wypieki świąteczne, wędzonki, smalczyk czarownic ślężańskich, chleb wypiekany według starych receptur. Tradycyjne potrawy opisane są również w książce „Smaki i smaczki kuchni ślężańskiej". Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego, to doskonała okazja do poznania twórców i ich wyrobów rękodzielniczych z terenu całego Dolnego Śląska. W trakcie imprezy zaprezentowali się także wytwórcy i producenci żywności ekologicznej.
Niezwykła dekoracja stołów wigilijnych wprawiała widzów w zachwyt. Chętni nabyli niebanalne prezenty gwiazdkowe dla swoich najbliższych. Ozdoby świąteczne zaoferowane przez wystawców upiększą wiele domów w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Więcej: STOŁY WIGILIJNE ORAZ FESTIWALU RZEMIOSŁ, RĘKODZIEŁA I PRODUKTU LOKALNEGO

 

SPOTKANIE LOKALNYCH TWÓRCÓW

W dniu 27 września br. w Domu Strażaka w Marcinowicach odbyło się spotkanie dotyczące aktywizacji i wsparcia mieszkańców Partnerstwa ŚLĘŻANIE w realizacji Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez wykorzystanie i promocję walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz zasobów produktu lokalnego - ŚLĘŻAŃSKA ODYSEJA – realizacja II schematu unijnego programu LEADER+.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni producenci produktów lokalnych z terenu Gminy Marcinowice, a także osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne.
Specjalistka ds. produktu lokalnego Pani Marta Kamińska przybliżyła uczestnikom spotkania specyfikę produktu lokalnego oraz sposoby jego kreacji, dystrybucji i reklamy. Spotkanie miało charakter integracyjny, zaowocowało wspólną wymianą doświadczeń i oczekiwań.

 

DOŻYNKI GMINNE 2007

26 sierpnia 2007 roku w Szczepanowie odbyły się Dożynki Gminne. W tej miejscowości to trzecie gminne dożynki: 1985 rok, 2001 rok i obecne. Bardzo uroczyście koncelebrowana msza święta zgromadziła dużą ilość wiernych. Po mszy przemówił do zgromadzonych Wójt Gminy Pan Jerzy Guzik oraz Starosta Świdnicki Pan Zygmunt Worsa.
Część artystyczną otworzył zespół śpiewaczy „Akacjowe Śpiewule” z Kątek, dla których występ ten był artystycznym debiutem. Zaśpiewała też Ela Kuzio duma gminy Marcinowice, występująca na wielu estradach Polski. O godzinie 17.00 odbyła się „Biesiada Historyczna” w wykonaniu wrocławskich artystów, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez publiczność.
W tle działała grupa klaunów, którzy bawili dzieci, malowali buźki i organizowali konkursy. Liczne i bardzo atrakcyjne stoiska handlowe przyciągały klientów a już bez przerwy stała kolejka przy loterii fantowej, wyjątkowo atrakcyjnej dzięki kilkunastu sponsorom. Ogromne zainteresowanie, nie tylko u rolników, wzbudziła wystawa maszyn rolniczych, wystawa rzadkich odmian kur i gołębi a także oblegane przez dzieci zamki dmuchane. Impreza zakończyła się o północy zabawą taneczną.

 

Stypendia szkolne dla uczniów

W dniu 16 lipca 2007r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla uczniów uczęszczających do gimnazjum i szkół podstawowych znajdujących się na terenie Gminy Marcinowice za ich osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne oraz dla uczniów - członków amatorskich zespołów artystycznych finansowanych przez Gminę Marcinowice za ich osiągnięcia artystyczne.


W spotkaniu udział wzięli wyróżnieni uczniowie, ich rodzice oraz:
1. Wójt Gminy Marcinowice
2. Sekretarz Gminy
3. Przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Sportu, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej
4. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.

125 stypendystom Wójt Gminy Marcinowice przyznał jednorazowe stypendia w wysokości od 100,00 zł do 1.000,00 zł.

Stypendium naukowe wręczono: 40 uczniom
Stypendium sportowe wręczono: 56 uczniom
Stypendium artystyczne wręczono: 29 uczniom.

Więcej: Stypendia szkolne dla uczniów

 

Strona 147 z 148

Przyjęcia interesantów

Wójt Gminy Marcinowice Stanisław Leń przyjmuje interesantów
w sprawach skarg i wniosków
w każdy wtorek
w godzinach od 12:00 do 17:00.
Jeśli to możliwe prosimy o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 74/85 85 226.

WYSZUKIWARKA

INFORMACJE

  • Opłata skarbowa Nr konta bankowego Urzędu Gminy Marcinowice do uiszczania opłaty skarbowej: B.S. Świdnica O/Marcinowice 56 9531 1029 2001 0000 0101 0001

Odwiedź nas na Facebooku

Banery
STRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice