poniedziałek, 15 października 2018r.
   
Czcionka
image image image image
Remont mostu w Wirkach
Powstają siłownie zewnętrzne W Gminie Marcinowice trwają prace przy montażu siłowni zewnętrznych.
Dotacje dla gminy Marcinowice Gminie Marcinowice przyznana została promesa oraz dwie dotacje celowe na budowę czterech dróg gminnych.
Zebrania Sprawozdawcze Wójta Gminy Marcinowice ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZE WÓJTA GMINY MARCINOWICE
NEWS:

V Ślężański Festiwal Rzemiosła, Rękodzieła i Produktu Lokalnego

Już po raz piąty Stowarzyszenie „ŚLĘŻANIE –Lokalna Grupa Działania”, którego członkiem jest Gmina Marcinowice zorganizowało w dniach 10-11 grudnia br. w Sobótce Ślężański Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego. Wśród wielu atrakcji jakie przewidzieli organizatorzy był konkurs na najpiękniejsze drzewko bożonarodzeniowe oraz  festiwal stołów  wigilijnych. Gminę Marcinowice reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „ Akacjowe Śpiewule ”. Nasze panie oprócz pięknie przygotowanego stołu wigilijnego zaprezentowały program artystyczny i wykonały kilka kolęd z przygotowanego świątecznego repertuaru. Do udziału w Festiwalu zaproszono wytwórców, rękodzielników, artystów, rzemieślników, którzy prezentowali swoje wyroby i umożliwili ich nabycie na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

 

Darmowy Internet w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Marcinowicach z/s w Wirach  już drugi rok uczestniczy w programie  „Akademia Orange dla bibliotek” Fundacji Orange. Program ten ma na celu stworzenie warunków, które pozwolą biblioteką  publicznym przekształcić się w ważne dla lokalnej społeczności centra informacyjne,  kulturalne i edukacyjne.
Fundacja Orange przekazała bibliotece dotację finansową w celu pokrycia kosztów popularyzacji i zwiększenia wykorzystania Internetu, w szczególności pokrycia kosztów dostępu do Internetu w placówce głównej w Wirach i filii bibliotecznej w Szczepanowie.
Realizując ten program biblioteki  udostępniają  bezpłatne korzystanie z Internetu wszystkim użytkownikom biblioteki. W bibliotece do dyspozycji użytkowników jest stanowisko komputerowe wyposażone w drukarkę, programy użytkowe. Użytkownicy mają też możliwość nagrania wyszukanych informacji na płyty CD oraz inne nośniki np. typu pendrive.

 

Złote Gody

Nie każdemu jest dane, by po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia małżeńskiego, móc raz jeszcze wrócić pamięcią do wzruszającej, pięknej chwili zawarcia związku małżeńskiego. Okazją do wspomnień był dzień 10 grudnia br., w którym uroczyście pięć par, a wśród nich para z Gminy Marcinowice Państwo Maria i Stanisław Staryszak w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy otrzymali medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Pana Bronisława Komorowskiego. Ważnym punktem uroczystości było złożenie obietnicy małżeńskiej, która w treści nawiązywała do złożonej przed półwieczem przysięgi małżeńskiej. Był to wzruszający moment dla wszystkich dostojnych Jubilatów i zaproszonych gości. Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik wręczył Państwu Staryszakom nadane im odznaczenia z upominkami.  Życząc wszystkim Jubilatom jeszcze wielu dni przeżytych razem w szczęściu, poszanowaniu i nie gasnącej miłości Pan Wójt podkreślił, że stanowią przykład trwałości związku dla współczesnych małżeństw oraz  młodych ludzi, którzy planują założyć rodzinę, jak dzięki zaufaniu, wyrozumiałości i bezgranicznej miłości można przeżyć w związku małżeńskim pół wieku. 50 lat temu 25 czerwca 1961 roku Państwo Staryszak zawarli związek małżeński i do dziś wytrwali szczęśliwie w złożonej przysiędze.

 

Kolejna inwestycja przy drodze powiatowej

Mimo zbliżających się chłodów, na terenie naszej gminy prace budowlane trwają, a plany inwestycyjne na kolejny rok wciąż się poszerzają o kolejne zadania. Kilka tygodni temu przy drodze powiatowej Szczepanów – Gola Świdnicka zostało wybudowane i oddane do eksploatacji oświetlenie i chodnik prowadzący do kaplicy i cmentarza. Budowa chodnika i oświetlenia ulicznego została sfinansowana ze środków budżetu gminy oraz środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt inwestycji to kwota ponad 244 tys. zł. Po pięknie oświetlonym skrzyżowaniu w Szczepanowie czas na Golę Świdnicką. Trwają prace przy budowie oświetlenia ulicznego w Goli Świdnickiej. Oświetlenie zostało poprowadzone wzdłuż drogi powiatowej w kierunku boiska sportowego. Wykonano również zasilanie do budynku szatni sportowej. Inwestycja w tej miejscowości dobiega już końca.

 

Uroczyste przekazanie wozu bojowego w Tworzyjanowie

Dzień 11 listopada w Gminie Marcinowice był okazją nie tylko do świętowania kolejnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, ale również okazją do uroczystego przekazania i poświęcenia nowo zakupionego wozu bojowego, który będzie służył druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tworzyjanowie. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Marszałek Włodzimierz Chlebosz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, kapelan Straży Pożarnej powiatu średzkiego ks.Adrian Kosendiak, proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych ks. Grzegorz Ławniczak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  Tomasz Szuszwalak. Zaproszeni goście,  władze Gminy Marcinowice na czele z Wójtem Jerzym Guzikiem, druhowie strażacy  oraz mieszkańcy Tworzyjanowa zebrali się wspólnie przed budynkiem remizy, gdzie uroczyście dokonano przecięcia wstęgi. Wójt Gminy Jerzy Guzik na ręce naczelnika OSP Tworzyjanów Henryka Kuliga przekazał kluczyki i dziękując za dotychczasową współpracę, a szczególnie udział jednostki w ostatnich powodziach, życzył szczęśliwych wyjazdów i  powrotów z akcji.

 

Konkurs na Ślężański Produkt Lokalny

Zarząd Stowarzyszenia, po głębokiej analizie dokonał zmiany Regulaminu Certyfikacji Ślężańskiego Produktu Lokalnego.  Przyznane w roku bieżącym certyfikaty nadane zostaną na czas nieokreślony, a produkty nimi oznaczone poddawane będą okresowym kontrolom zachowania jakości. Szczegóły zawarte są w regulaminie. Zarząd pracuje nad programem promocji produktu w roku 2012. Obecnie przygotowujemy się do promocji w trakcie V Ślężańskiego Festiwalu Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego oraz kiermaszu w sieci sklepów Irena.

REGULAMIN CERTYFIKACJI
WNIOSEK

 

11 LISTOPADA w Szkole Podstawowej w Strzelcach

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia1937roku czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień W czasach PRL wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Więcej: 11 LISTOPADA w Szkole Podstawowej w Strzelcach

 

Z Marcinowic do Ludźmierza

9 i 10 listopada 2011 r.  reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy – Tetmajera w Marcinowicach przebywała w Ludźmierzu. Zostaliśmy tam zaproszeni przez Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu na spotkanie szkół tetmajerowskich. Podczas wizyty zwiedziliśmy Zakopane, Ludźmierz i Nowy Targ.  Wjechaliśmy na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki okraszonych jesiennym słońcem Tatr; na Pęksowym Brzysku zatrzymaliśmy się przy grobie naszego patrona i innych zasłużonych dla Podhala postaci. W Ludźmierzu, po którym oprowadzał nas niezwykle sympatyczny pan Adam, poznaliśmy historię wsi i tutejszego kościoła z cudowną figurką  Matki Boskiej Gaździny Podhala, a w Nowym Targu byliśmy też na .. targowisku, gdzie można kupić wiele ciekawych rzeczy za złotówki i …euro. Ukoronowaniem naszej wizyty był występ na wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wystąpiliśmy, obok szkół z Ludźmierza, Łopusznej i Mszany Górnej,  z programem poetyckim ukazującym Tetmajera jako piewcę Tatr. Podziwialiśmy   prezentacje innych szkół ukazujące życie poety, stare zwyczaje darcia pierza, walkę Podhalan o Polskę a wszystko to w cieszących oko i ucho strojach, muzyce i gwarze góralskiej przedstawione.
Pełni niezapomnianych wrażeń artystycznych, krajoznawczych i gościnności gospodarzy, wróciliśmy do Marcinowic.

 

Zajęcia dla 3-5 latków

Na terenie Gminy Marcinowice aż w trzech miejscowościach organizowane są bezpłatne zajęcia dla najmłodszych, czyli dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 5 lat. Zajęcia organizowane są w świetlicy w Śmiałowicach, Mysłakowie oraz w szkole w Wirach.  Zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć z maluszkami, a koszt związany z zatrudnieniem tych osób pokrywany jest z  budżetu gminny. Dzięki tym zajęciom dzieci mogą korzystać z namiastki przedszkola. Uczą się wspólnej zabawy, samodzielności, funkcjonowania w grupie, posłuszeństwa. Nawiązują kontakty, rozwijają swoje zdolności manuale. Jak podkreśla Wójt Gminy Marcinowice Pan Jerzy Guzik Nie trzeba nikogo przekonywać, że te parę godzin dziennie, dobrze zorganizowanych i poświęconych dzieciom jest bezcennych. Zapraszamy wszystkie chętnych rodziców oraz dzieci do udziału w zajęciach.

Więcej: Zajęcia dla 3-5 latków

 

Nowy samochód dla OSP Tworzyjanów

Do niecodziennego wydarzenia doszło 21 października br. Wójt Gminy Marcinowice Pan Jerzy Guzik wraz ze strażakami na czele z Naczelnikiem OSP Panem Arkadiuszem Kuligiem oraz Prezesem OSP Panem Henrykiem Kuligiem odebrali specjalny samochód pożarniczy IVECO-MAGIRUS LF 24. Samochód będzie służył druhom OSP Tworzyjanów. To drugi zakupiony w tym roku samochód w Gminie Marcinowice. Niespełna dwa miesiące temu nowy wóz bojowy  Mercedes Benz Atego 1429 AF, typ GBA 2,5/16 z pełnym wyposażeniem trafił do OSP w Marcinowicach. W uroczystości odbioru samochodu strażackiego uczestniczyli: Przewodniczący Rady Gminy Marcinowice Pan Zdzisław Grabowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Marcinowice Pani Iwona Sawicka oraz Pan Teodor Miś, Radny Pan Andrzej Matusiewicz, Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej Pan Czesław Wawro oraz mieszkańcy Tworzyjanowa.

Więcej: Nowy samochód dla OSP Tworzyjanów

 

Strona 117 z 141

WYSZUKIWARKA

INFORMACJE

  • Przyjęcia interesantów Wójt Gminy Marcinowice przyjmuje interesantów w sprawach skarg i wniosków w każdy wtorek w godzinach od 8:00 do 15.00 Jeśli to możliwe prosimy o wcześniejszy kontakt
  • Opłata skarbowa Nr konta bankowego Urzędu Gminy Marcinowice do uiszczania opłaty skarbowej: B.S. Świdnica O/Marcinowice 56 9531 1029 2001 0000 0101 0001

Odwiedź nas na Facebooku

BanerySTRATEGIA GMINY MARCINOWICE


Gmina Marcinowice